neděle 20. června 2010

Multikulturní vuvuzela

Ať už sledujete probíhající šampionát ve fotbale či nikoliv, jistě vám neuniklo, že mu dominují vuvuzely, plastové trubky, se kterými lze dosáhnout 120 decibelů bzučivého bordelu.
Je naprosto evidentní, že tyhle kusy plastu totálně zlikvidovaly šampionát, protože neslyšíte nic jiného, než otravné bzučení. Zajímavější však je, do jaké se to dostalo roviny.


FIFA se nejdříve pokusila vuvuzely zakázat, ale nakonec změnila stanovisko: "Lidé na celém světě vuvuzely milují, proti je menšina. Nikdy jsme ani neuvažovali o tom, že bychom je zakázali." Samozřejmě je to kravina - fanoušci po celém světě je nenávidí, vuvuzely jasně ovlivňují výkony hráčů a velká část televizních fanoušků už na to sere, protože je nebaví koukat na dvě hodiny bzučení, kdy není slyšet ani rozhodčí.

Každý, kdo se ztotožňuje s názorem, že je to nepříjemný bordel, je však nyní označován za ignoranta, debila, případně rasistu, který neuznává kulturní tradice (i ty, které jsou staré 9 let). O Vuvuzelách jako výsostné tradici píšou hlavně ti, kdo se na fotbal nedívají a ani nemají tušení, jaké peklo to na šampionátu je a popisují, jak bychom se namísto urážek měli smířit s jejich způsobem fandění a přijmout to jako další krok ke sbližování kultur. Zajímavé je, že tito multikulti specialisti se nezmiňují o přepadeních novinářů a zběsilých rvačkách fanoušků. Ale možná že je to taky jejich tradice, takže ok.

Dostali jsme se do situace, kdy nám Afričan s plastovou trubkou může troubit do ucha až ohluchneme, a je to v pořádku. Hráči se však nesmí otevřeně modlit, křižovat a jinak projevovat svou víru, protože by se pak Afričan s trubkou (pokud by ho zajímalo cokoliv jiného než 90 minut foukat do trubky) mohl cítit diskriminován.

Dění na šampionátu a problém s vuvuzelami tak nějak odráží celosvětovou situaci, kdy kulturní tradice, ať jsou jakkoliv primitivní a barbarské, převládají nad tolerancí a zdravým rozumem. Celé to nakonec vypadá, že právo na kulturní projevy mají pouze Afričani, Arabové a Cikáni. Kultura ostatních (civilizovaných) lidí se tomu prostě musí přizpůsobit a tolerovat za každou cenu.

Můžeme být nakonec rádi, že vuvuzela není tradiční nástroj našich romských spoluobčanů...

2 komentáře:

dezonil řekl(a)...

Pěkný článek. Naprosto s tebou souhlasím.
Honza

Anonymní řekl(a)...

Tenhle přístup naší západní civilizaci do pár let zničí. Ekonomicky, kulturně i sociálně. Proč se proboha musí západ za všechno omlouvat, tolerovat a odpouštět. Pokud je do několika let nezačneme kopad pořádně do prdele a nutit respektovat a dodržovat naše zákony tak se staneme akorát kokotama do budou vydělávat na dávky pro 1 miliardu netáhlů co "imigrujou do blahobytu".
Dík za skvělej blog.