pondělí 29. listopadu 2010

Upalte piráty na hranici! (a předtím je zlynčujte)

V poslední době mě poněkud vyděsil postoj lidí, a to včetně mých známých, k odsouzení "piráta" Laciny. Jak se ukázalo, všichni s tím bez výhrad souhlasí a vůbec jim nevadí, že se evidentně jedná o exemplární trest. Oni by mu nejraději dali elektrické křeslo. Jejich mínění se zakládalo na informacích ze zpravodajství a na "důkaze" v podobě absolutně rozmazaného videa, kde není poznat vůbec nic. A každý má jasno.


Mediální onanie, jaká se s tímto případem rozpoutala, nemá obdoby. Informace o případu se slily v jediné obviňující tvrzení a to prosím ještě předtím, než vůbec došlo k nějakému soudnímu řízení. Obhajoba pana Laciny absolutně nikoho nezajímá. Soudce se ani nezabýval tím, že z místa nehody neujel a zavolal pomoc. V takových případech je to vždy považováno za polehčující okolnost, u Laciny nikoliv. Soudce jednoduše podlehl tlaku médií, což už je samo o sobě dost alarmující. Celý rozsudek je navíc založen na již zmiňovaném rozmazaném videu, které je tak trochu UPRAVENO, aby to vypadalo, že do ní orpavdu agresivně najel. Je totiž zrychlené. Pokud se podíváte zde, zjistíte, že manévr vůbec není "na hranici fyzikálních zákonů" a že to už vůbec nevypadá tak šíleně. Řidička navíc tvrdí, že na ní Lacina gestikuloval a ukazoval "fakáče". To se jako celou dobu koukala doleva a i když tedy musela zákonitě vidět, jak se k ní Lacina začal přibližovat, neudělala absolutně nic?

A kdo je vlastně Luboš Lacina? Čtyřicetiletý manažer Plzeňského Prazdroje, který jezdí 16 let bez nehody. Soudní znalci se o něm vyjádřili takto:
"V porovnání s běžnými řidiči se jedná o velmi dobrého řidiče. Pokud bych měl rozhodovat, zda může řídit kamiony nebo autobusy, doporučil bych ho," řekl o řidiči z Valašského Meziříčí Luboši Lacinovi znalec z oboru dopravní psychologie Martin Kořán.

"Má včasné reakce, dokáže udržet pozornost, jeho osobnost je přirozeně strukturovaná, vyzrálá, má lehce nadprůměrný intelekt, vysokou míru odpovědnosti, preferuje klidové situace, je spíše introvert a nejeví nepřátelské reakce vůči okolí," zaznělo mimo jiné ze zprávy znalce před soudem.

I Luboš Lacina se v rozhovoru, který natočila iDNES.tv, označil za dobrého řidiče, který jezdí šestnáct let bez nehody. Na rozdíl od znalce ale uvedl, že jeden trestný bod v minulosti získal, a to když zapomněl rozsvítit světla vozu.

Psychiatrička o Lacinovi uvedla, že u něho nenalezla žádnou duševní poruchu. Musel sice po nehodě vyhledat odbornou pomoc kvůli následné stresové reakci spojené s nespavostí a úzkostnými náladami, ale to je podle znalkyně přirozená reakce.

Bohužel, tato vyjádření v televizi neodvysílají. A lidé mají jasno. Manažer = největší hajzl na světě, který vydělává víc než my, je agresivní, zlý a patří mu to. Mnozí z nich dokáží už z jeho podoby odhadnout zločineckou povahu - "kouká mu to z očí".
Lacina by rozhodně měl být za své jednání potrestán. Ale spravedlivě, ne s takovou předpojatostí, kdy byl soudce přesvědčen o jeho úmyslu dříve, než si vůbec vyslechl znalecké posudky. Zasadil tak další ránu demokracii a právu v tomto státě. Je prostě třeba trestat piráty a tenhle se k tomu zrovna hodí. Kolik agresivních řidičů, kteří způsobili nějakou nehodu, zastavilo a zavolalo pomoc? Lacina by měl být, vzhledem ke všem okolnostem, které nelze ignorovat, souzen spíše za ublížení na zdraví z nedbalosti.

Nikdo se zvlášť nepozastavuje nad skutečností, že se jedná o exemplární trest, hojně využívaný komunisty k zastrašení nepřátel státu. Oni ho ještě schvalují a sami navrhují vyšší! Nikomu nevadí, že nás 24 hodin denně fízlují kamery na mýtných branách BEZ vědomí státu. Záznam totiž patří firmě Kapsch. A to už se vůbec nezmiňuji o tom, že samotné video, použité jako důkazní materiál, bylo ZMANIPULOVÁNO!

Kde to doprdele jsme? Zdá se vám opravdu v pořádku, že exemplárně potrestají bezúhonného člověka na základně zmanipulovaného videa?

Velice by mě zajímalo, jaký trest dostane tento řidič, který přetáhl železnou tyčí řidiče náklaďáku, protože mu nechtěl uhnout z odstavného pruhu, kudy objížděl kolonu? Jsou tomu již 4 dny a nikdo nevolá po jeho exemplárním potrestání. Neměl by maník, který vám přijde rozbít držku železnou trubkou, také dostat nějaký tvrdší trest? Jak to, že jsou média vůči tomuto případu naprosto vlažná?

Snad jsem vám pomohl se zamyslet nad svým postojem k celé události a začít vnímat souvislosti, ze kterých mi běhá mráz po zádech.

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Jeden muj (byvaly) znamy ridil pod vlivem alkoholu. Predjizdel v odstavnem pruhu zacpu a srazil auto, ve kterem zabil 2 osoby. Z mista cinu zdrhl a chytili ho jen proto, ze mu na miste bouracky upadla SPZ. Tak ten smejd vyfasl jen 3 roky, za slusne chovani cast trestu prominuta. Je doma a vesele si zije dal...

Anonymní řekl(a)...

Pitomce jako je Lacina potkávám na cestě skoro denně. Průser je, že na dokud se něco nestane a nemají tu "smůlu", že je zachytí kamera, jsou hodnoceni klidně i 16 let jako skvělí řidiči. Proč shazujete a zesměšňujete řidičku, kterou sestřelil? A PROČ nepřikládáte větší váhu svědectví spolujezdce? Jste úplně stejně zmanipulovaný názorem z opačné strany!

Ignorant řekl(a)...

Já taky potkávám na silnicích denně pitomce. Nikoho nezesměšňuji, pouze poukazuji na fakt, že případ není tak jednoznačný. Netvrdím přece, že by Lacina neměl být potrestaný.