neděle 19. prosince 2010

Korupce? U nás?

Jistě jste si všimli nedávné kauzy na Státním fondu životního prostředí. Šéf fondu životního prostředí Michálek se přes předchozí klepnutí přes prsty (když upozorňoval na ztráty ve Fondu národního majetku) projevil jako zákona dbalý muž a rozhodl se zatočit s korupcí přesně podle příručky vydané Ministerstvem vnitra...


Jelikož si Michálek uvědomoval, že korupcí je u nás prolezlé i ministerstvo vnitra, na policii s tím raději nešel. Navštívil tedy předsedu vlády a zřejmě čekal, že ten ho za jeho snahu ocení, v souladu se svými předvolebními slogany. Jak už jistě víte, všechno dopadlo úplně jinak. Nečas Michálkovi doporučil, aby s tím šel za nyní již bývalým ministrem životního prostředí Drobilem, místo aby začal kauzu ihned řešit. Drobil podal demisi, ale ještě před tím stačil Michálka odvolat a pokusil se ho přesvědčit, aby důkazy o korupci zlikvidoval.

A začal cirkus. Do případu se vložili další lidé, házející vinu jeden na druhého; jako třeba ministr vnitra John, "Íčko" Langer a dá se očekávat, že se do něj vloží i ostatní. Je vidět jasná snaha celý případ rozmělnit, překroutit, a celý tento průser, který začíná nebezpečně smrdět, zamést pod koberec. Jako obvykle. A jako obvykle je člověk, který opravdu chce bojovat s korupcí, po zásluze potrestán. Opět jsme se přesvědčili, že korupce v tomto státě stále volně bují. Ukazuje se, že o korupci věděl kde kdo, ale nikdo nic neudělal. Jako obvykle. Mysleli jste si, že s novou vládou se něco změní? Ale no tak, snad jste nebyli tak naivní, nebo ano?

Dostali jsme od vlády jasný vzkaz: "o korupci budeme mluvit, budeme s ní jako bojovat, ale běda, jak se někdy pokusíte s tím něco dělat vy!" Je těžké říct, do jaké míry jsou politici naočkováni politickým životem. Nečas možná ani nevěří, že by to Michálek dělal sám od sebe. Možná si myslí, že si to objednala ČSSD, aby měla důvod vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Daňovým poplatníkům je to však úplně u prdele. Ti zase zklamaně sledují, jak se z předvolebních slibů stává jen slovní sračka. Vidí, že k žádným reformám opět asi nedojde a znechuceně zase sledují žabomyší války politiků. Přesto, že se rozložení sil ve vládě úplně změnilo. To bylo keců, jak jsou letošní volby konečně jiné, jak se všechno teď zlepší a podobně. Zůstalo jen u těch keců. Jako obvykle...

Politici si s našimi hlasy zase vytřeli zadky. Připravují zákony, o kterých se ve svých předvolebních programech nezmiňovali a pro které by voliči nejspíš ani nehlasovali. Stále nesmyslně rozhazují peníze daňových poplatníků a dál si navzájem drbou záda. Tak, jako to dělali celou dobu. Je úplně fuk, komu jste dali hlas, nebo jestli jste vůbec k volbám šli.
Víte ale, co je na tom všem úplně nejhorší? Že to nikomu NEVADÍ. Lidé vždy remcají v hospodě u piva, ale stejně půjdou k volbám a zase si nechají nasrat na hlavu. Zase budou naivně věřit, že se něco změní. Zase budou hájit stranu, kterou volili, i když je naprosto jasné, že jde opět jen o stále stejné lidi. Ale nedělejte si iluze - jinde je to stejné, nebo dokonce i horší. Některé vlády již své země přivedly k bankrotu.


Mnoho času ale již nezbývá. Korupce vládne a dělá černé díry do rozpočtu. Bohužel ale není vůle s tím skutečně něco dělat. Pomalu, ale jistě se tak řadíme do fronty na nějaký ten záchranný balík od EU. Otázka je, jestli tam ještě něco zbyde, a když, tak jestli nám to vlastně ještě k něčemu bude...

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím. Článek je napsán výborně. Jen mi v něm chyběl nějaký návrh řešení... Rozhodně volby jsou nejsnadnějším nástrojem pro změnu. Ale koho volit? Máte osobního favorita, kterému dáte hlas v příštích volbách? Někoho, od koho očekáváte změnu k lepšímu a máte rozumný důvod předpokládat, že alespoň z části dostojí svých slibů? Řekněte mi prosím o koho jde a já se k Vám rád přidám. Dva hlasy jsou lepší než jeden... ;-)
A nebo víte o jiném způsobu, kterým může průměrný daňový poplatník dosáhnout změny k lepšímu (pokud nepomyslíme na revoluci, která by jistě dosáhla kýženého výsledku, pokud by se vůbec v samotném srdci Evropy podařila)?

Nhima

Ignorant řekl(a)...

Dobrý den, mým favoritem je Strana svobodných občanů :-) Řešení tady bohužel moc nevidím. Jak jsme se přesvědčili v uplynulých měsících, proti korupci opravdu nikdo nebojuje, ba naopak, politici dokonce práci policie ještě ztěžují..
Revoluce podle mého názoru nic nezmění, naopak - jenom by urychlila nástup skutečného socialismu. Změna musí přijít od samotných voličů, kteří si musí uvědomit, že mají tu moc tohle změnit a nevolit stále dokola ty stejné politiky.