úterý 15. února 2011

Jak se (ne)seznámit na internetu

Seznamování kdysi
Internetové seznamky v České Republice zažily tichý boom ve druhé polovině 90. let minulého století. Jednalo se o snadnou, levnou a jednoduchou cestu, jak najít tu pravou lásku, flirt, sex, kamarády... Nebo to alespoň takhle fungovat mělo.

Koncem 90. let jste měli k dispozici vytáčené internetové spojení o rychlosti kolem 16 Kb/s (nedělám si prdel). Uživatelé neuploadovali svoje fotky do profilů. Nebyly digitální foťáky a scanner měl doma opravdu málokdo. Osamělí  zoufalci chodili zpravidla do internetových kaváren. Při seznamování se ale museli spokojit s uvedenými (mnohdy lživými a neúplnými) údaji. Věk, výška, váha, bydliště. Velmi často však docházelo k nepříjemným překvapením, když se z vyšší, štíhlé blondýnky vyklubala malá, tlustá bruneta s mastnými vlasy a předkusem, který by potopil Titanik. Anebo jste dostali pouze žádost o dobití kreditu na telefon, aby vám dotyčná mohla psát a volat. Občas na to nějaký imbecil skočil.

Seznamování včera
Jak šel čas, internetové připojení zrychlilo, počet seznamek vzrostl, lidé nakoupili digitální fotoaparáty a scanner měl každý druhý. Perverti si tak konečně mohli efektivně vyměňovat erotické fotografie a osamělí chudí zoufalci mohli konečně nahrát svoji fotku do profilu, případně poslat v příloze mailu. Člověk by řekl, že se tím vyřešil problém s nepříjemnými překvapeními. Právě naopak. Správný úhel a světlo udělá z otylé bachyně sexy holčinu. Dá se také použít fotka někoho jiného. Atraktivní dívky, které se rozhodly svým vzhledem pochlubit, byly zase zaplavovány desítkami a stovkami vulgárních odpovědí od vyšinutých machírků a různých úchylů.

Seznamování dnes
Situace je stále stejná jako před dvanácti, patnácti lety - což je samo o sobě fascinující. Jediný rozdíl je v tom, že na neschopnosti a tuposti některé firmy vydělávají nemalé peníze. Rozhodnete-li se přeci jen marnit čas seznamováním přes internet, máte na výběr z několika možností:

 - Klasická internetová seznamka
Muži: zaregistrujete se, vložíte inzerát, fotku a čekáte. A čekáte. A čekáte. Začnete pochybovat o znění svého inzerátu a tak ho několikrát změníte. Můžete si zaplatit VIP členství, abyste viděli, kdo si váš profil zobrazil, ale je to absolutně zbytečné. Ženy vám na inzerát jen tak neodpoví, první krok přece musí udělat muž. Ženy se stále drží tohoto, nyní již poněkud zastaralého, pravidla, popírajícího princip emancipace, kterou se tak rády ohánějí. Nakonec vám dojde trpělivost a začnete na inzeráty slečen odpovídat sami.
Nejdříve si vybíráte. Po neúspěšném navázání jakéhokoliv kontaktu (můžete být sebeoriginálnější, ale slečny obvykle mažou vaše odpovědi, aniž by je četly) vám přijdou leda žádosti o dobití kreditu, případně jiný spam. Rozšíříte tedy výběr a nakonec odpovídáte na většinu inzerátů, které nejsou starší než měsíc. Šance na úspěch je tak malá, že by bylo jednodušší vydělat peníze s Amway - vzhledem k vloženému času a energii. A i když k nějakému setkání dojde, stejně nejspíš nesplní vaše očekávání. Bude tlustá, nebo divná. Nebo obojí. Případně nesplníte její očekáváni vy. Bude atraktivní a řekne vám jakoukoliv kravinu, jen aby se vás zbavila.

Ženy: zaregistrujete se, vložíte inzerát, fotku a... čekat nemusíte. Během prvních pár hodin máte desítky odpovědí. Stovky, jste-li opravdu sexy. Začnete je třídit: Úchylák. Ošklivej. Blbeček. Tlusťoch. Úchylák. Ošklivej tlustej úchylák. Idiot. Debil... Je to neuvěřitelné, ale někteří devianti-zoufalci dokonce vystupují jako ženy, aby vás nalákali na lesbický sex. Anebo aspoň rozhovor, který se bude točit kolem vašeho spodního prádla. Pak vás zaujme nějaký opravdu sympatický mladý muž, jehož profil vypadá velmi slibně. Chvíli nevíte, co mu napsat, abyste se neztrapnila, a nakonec díky bezvadnému ženskému myšlení najdete nějaké podivné souvislosti, cyklicky si zdůvodníte své obavy a odpověď smažete, protože přece není možné, aby se takový člověk seznamoval na internetu. Sem přece chodí jenom osamělí oškliví zoufalci. S hřejivým pocitem vítězství, jak jste toho hajzla odhalila, smažete i všechny ostatní odpovědi a zavoláte svému příteli, kdy přijede domů. Další dny budete mazat desítky příspěvků od idiotů, kteří se domáhají vaší odpovědi. Systém vás natolik znechutí, že nakonec smažete celý profil. Anebo jenom fotku a budete čekat na toho pravého. Ten totiž nějak vydedukuje, že za anonymním profilem bez fotky se skrývá atraktivní žena. Určitě.

Existují placené seznamky, které po vás chtějí peníze předem. V 99% případů se jedná o podvod. Opravdu. Můžete se taky seznámit přes amatéry (amatéři.cz). Za inzeráty se však skrývají nymfomanky (pokud vás to láká, tak si uvědomte, kolik chlapů asi bylo před vámi. A stejně ji neuspokojíte. Nikdy!), děvky a spam. Anebo lidi, co hledají oběti pro své bizarní sexuální praktiky. A taky spam.

 - Staré sociální sítě a jejich chaty
Tohle je vlastně "živá" verze klasické seznamky, ale slouží také jako nástroj pro realtimové tlachání, honění ega a léčení komplexu méněcennosti. A podle toho to taky vypadá. Chatování vám zabere mnohem víc času, než klasická inzerce, zato si však bez prodlevy můžete vychutnat tolik falešných nadějí a zklamání, kolik jen snesete. 

Muži: zaregistrujete se, vyberete si naprosto odpudivou a nezapamatovatelnou přezdívku, která ještě není zabraná, vložíte fotku(fotky), vyplníte o sobě všechno možné (třeba i délku penisu, pokud to považujete za nutné, ale nečekejte, že se pak s vámi bude vůbec někdo bavit) a hurá na chat. Vyberete si místnost "Praha" v domění, že tady budou holky z Prahy, které se chtějí seznámit. Nejsou. Chtějí si jenom povídat. Místnosti typu "Hledám sex" jsou plné nadržených zoufalců, mnohdy vystupujících jako ženy, a spamu v podobě žádostí o dobití kreditu, hlasování v anketách apod. Vlezete tedy do něčeho jako "Flirt". Stačí sledovat nástěnku, kde přibývají patetické, stále se opakující hlášky a animovaní smajlíci. A to docela rychlým tempem. Jakmile vytipujete tu správnou osobu, pomocí soukromého rozhovoru ji kontaktujete. A takhle to dopadne:
 1. neodpoví ani na pozdrav - buď jste málo originální, nebo naopak moc, nebo se jí nelíbíte, nebo to prostě nesleduje. Anebo se taky probírá desítkami více/méně originálními osloveními, nabídkami sexu a žádostmi o zaslání erotických fotek
 2. je jí 18 a méně - pokud nejste šampón, hiphoper, skejťák, emo nebo technař, nemáte gel na vlasech, teplákovou soupravu a vytuněnou káru, nemá smysl se pokoušet o jakýkoliv kontakt. Je-li vám 25 a více, jste pro ni starej pedofilní dědek.
 3. odpoví jen a pouze na věty končící otazníkem - dělá to ze slušnosti (což je trochu paradoxní), anebo je stálým hostem na chatu a píše takhle všem. Každopádně vás má u prdele a po několika "hm" a "ntj" se odpojí, nebo přestane komunikovat úplně
 4. odpoví a aktivně se účastní rozhovoru - většinou si chce fakt jen povídat. Je zadaná nebo divná a při první zmínce o seznámení nastupuje strategie "mrtvý brouk", případně se odpojí. Velmi vzácně vás pošle do háje.
 5. odpoví a očividně má zájem se seznámit - tady něco nehraje. Údaje v jejím profilu budou nejspíš zkreslené, nebo úplně vymyšlené. Fotky pouze obličeje seshora a chybějící údaj o váze napoví. Fotky z plesu znamenají, že má buď málo sebevědomí, nebo je "v civilu" prostě neatraktivní. Většinou ani neviděla váš profil.
 6. napíše vám sama od sebe - jestli jste to nevyprovokovali nějakou rádobyvtipnou hláškou na "skle", je to slibné. Pokud není tlustá ani ošklivá, s velkou pravděpodobností bude z druhého konce republiky. Nicméně vám to nejen zvedne sebevědomí, ale i šanci na úspěch.
Na chatu se v hojné míře vyskytují úchyláci "převlečení" za ženy, promiskuitní homosexuálové a různé druhy deprivovaných a zoufalých blbečků. Najdete tu výběr internetových závisláků, kteří jsou schopní posílat na "sklo" jeden a ten stejný příspěvek celý den. A nemyslete si, že krásným popovídáním se slibnou slečnou vaše martyrium končí. Obvykle se najdou jisté skutečnosti, o kterých se zapomněla zmínit. Třeba že je vdaná a má děti. Prostě a jednoduše strávíte desítky hodin nesmyslnou konverzací, která vás bude frustrovat a stejně nikam nepovede. Můžete si ty holky přidat do přátel, ale to je v době Facebooku opravdu, ale opravdu zbytečné.


Ženy pod 20 letzaregistrujete se, vyberete si nějakou roztomilou přezdívku (pokud je zabraná, přidáte "aaa" nebo "xxx" a ono už to nějak proleze). Vložíte 158 fotek vaší osoby před zrcadlem v různých vlasových a módních variacích, jak špulíte rty, s brýlemi co vám zakrývají obličej, případně fotky s kámoškama, z různých chlastacích akcí a dovolených, kde jste vy v plavkách, jak pózujete dva kilometry od objektivu. Vyplníte o sobě všechno možné, ale to vlastně není vůbec nutné. Všichni si o vás udělají obrázek z těch vašich fotek. Nezapomeňte zvolit nějaký pěkný vzhled vašeho profilu - třeba černý s emo motivy, to je hodně originální.
Ženy 20-30 letzaregistrujete se, vyberete si přezdívku, která vystihuje nějakou vaši vlastnost (pokud je zabraná, přidáte nějaké číslo, označující třeba váš věk a ono už to nějak proleze). Vložíte spousty fotek, ze kterých ani není poznat, jestli jste to vy, dále spousty fotek svých kámošů a kámošek. Nezapomeňte na nějakého svého miláška, kterého považujete za kamaráda (a který by vás nejradši ojel, kdyby to šlo) - to při seznamování hodně pomáhá. Vyplňte nějaké údaje, ale ty stejně nikoho nezajímají. Jediné, co muže zajímá, jsou sexy fotky v plavkách a ve spodním prádle. Erotické samozřejmě taky, ale to už stojí za důkladnější zvážení.
Ženy nad 30: přezdívku volíte spíše originální, věk za přezdívku raději nepřidáváte. Vložte pár desítek fotek vašich k zbláznění roztomilých dětí. Údaje nevyplňujete už vůbec, jednak to nemá smysl a jednak by to mohlo odradit i ty, které ještě neodradily děti. Nic však není ztraceno, pokud jste stále sexy a přidáte pár fotek ve spodním prádle. Nebo v plavkách.


Jakmile vstoupíte na chat, zaplaví vás desítky soukromých vzkazů. Avšak jen pokud jste přitažlivá, v opačném případě jich budete mít jenom pár. Je to stejné jako s klasickou seznamkou, jenom v reálném čase. Většinou se jedná o úchyláky nebo zoufalce, kteří chtějí sex po internetu, sex přes webkameru, sex po telefonu apod. Nevšímáte si jich a vkládáte na "sklo" stále stejné hlášky o tom, jak hledáte rozumného, milého kluka z ..., který má to a tohle a taky tamto. Takový tady přece musí někde být. Nějakou podivnou zvrácenou logikou dospějete k závěru, že pohlední, rozumní a milí (a nezadaní!) chlapci nemají po večerech nic lepšího na práci, než se flákat na chatu a čekat, až se mezi stovkami příspěvků na "skle" objeví ten váš, aby na něj mohli odpovědět. Někdy se ani neobtěžujete se prohlížením profilů, ten pravý si vás tady přece najde. On už bude vědět, jak vás zaujmout.
Jakmile však s někým navážete kontakt, rozhovor se velmi brzy stočí k vašemu spodnímu prádlu, případně k nabídkám sexu, anebo otravnému žadonění o schůzku, orální sex apod. Samozřejmě si popovídáte i s tím pohledným mladíkem, smůla jen, že bydlí na opačném konci republiky.


Celkově však máte přece jen trochu navrch. Muži jsou podstatně aktivnější, takže je pravděpodobnější, že skutečně narazíte na někoho, s kým na tu schůzku půjdete. Ani tohle však neznamená, že se vám opravdu bude líbit. Muži taky umějí lhát...


 - Facebook, Myspace, Twitter apod.
Tyto sociální sítě neslouží primárně k seznamování. A třebaže se to tak dá použít, většina uživatelů si to nemyslí. Budete jenom za opravdu zoufalého zoufalce. Holky vám občas dají adresu na jejich facebookový profil. Gratuluji, stanete se jedním ze 385 "přátel", které už tam má.


 - Videochat
Pokud jste se dostali až sem, měli byste se vážně zamyslet, co od toho vlastně očekáváte. Hodláte-li utrácet čas a peníze za videa onanujících mužů a žen, které nikdy nemáte šanci potkat, pak jste tady správně.


Jak to mám tedy udělat?
Když uvážíte, co všechno musíte podstoupit, kolik času (a peněz) promrhat s absolutně nejistým výsledkem, přijdete na to, že je jednodušší prostě vzít nějakou kámošku nebo kámoše a jednou za čas vyrazit někam do klubu nebo na diskotéku (nevím jak jinak to nazvat). Šance seznámit se naživo je mnohem vyšší. V reálu jste totiž vždycky členem nějaké sociální skupiny - hosté v klubu, účastníci nějaké akce, nebo třeba i lidé na zastávce. Na internetu patříte do sociální skupiny izolovaných jednotlivců-zoufalců. Místo vysedávání u počítače zapracujte na svém sebevědomí a vzhledu, kupte si nějakou tématickou knížku a jděte mezi lidi.
Pokud však stále trváte na seznámení přes internet, nezbývá než popřát vám hodně štěstí a pevné nervy. Snažte se působit slušně a mějte vyplněné základní údaje. Dělat ze sebe aktivního intelektuála, který skáče padákem je zbytečné, většina žen bude stejně přesvědčena, že si vymýšlíte. Nějaké hezké (polo)profesionální fotky mohou vylepšit první dojem. Nespamujte. Pokud o vás slečna nemá zájem, opakované posílání vzkazů a citové vydírání to rozhodně nezmění. Smiřte se s tím, že jste si vybrali tu nejtěžší možnou cestu pro seznámení a chovejte se podle toho.
Pokud hledáte jenom sex, teoreticky se můžete stát úspěšnými. Stále to ale stojí obrovské množství času a energie.


Závěrem
Seznamování přes internet se od devadesátých let prakticky nezměnilo. Nezávisle na rychlosti internetu se na seznamkách a chatech nacházejí stále stejní zoufalci, deprivanti, devianti a egomaniaci, spolu s hromadou spamu a podvodných záležitostí.
Nelze to změnit. Je to totiž v lidech samotných. Internetové seznamování nemá se skutečnými sympatiemi v reálném životě nic společného. Lidé se na internetu snaží seznámit racionálně. Netvrdím, že to nejde. Je to ale tak trochu proti přírodě. Frustrovaní jedinci pak dávají průchod svým latentním duševním poruchám a podle toho to taky vypadá.
Existují samozřejmě páry, které se našly přes internet a mají nějaký vztah. Ty však tvoří asi 0,02% z celkového počtu lidí, kteří se o to pokoušejí.


A nakonec pár rad pro ty, kteří se přesto chtějí na internetu seznámit:

 • investujte do nějakého fotografa, případně vizážisty - bude se vám to hodit
 • zapomeňte na Badoo - není to nic jiného než nástroj pro šíření spamu. stejně tak Be2, sexlidé a podobně.
 • nestěžujte si! Byla to vaše volba, tak si to užijte!
 • připravte se na osamělé večery před svítící obrazovkou. Bude jich hodně. Opravdu hodně.
 • pozor na závislost! Pokud vaše účast na seznamkách a chatech dlouhodobě přesahuje tři hodiny denně, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Vážně.

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

hm,to je ryzí pravda,a je to moc hezky řečeno,ale když se zoufalec projeví na netu,stejně tak to dělá i na živo....a tak nezbývá,než proklínat osud za svuj zkurvenej život včetně vizáže.....

Ignorant řekl(a)...

Spousta věcí se dá změnit už jenom pozitivním přístupem k životu. Holkám ale nezáleží tolik na vzhledu, jako nám, zavilým povrchním pokrytcům. Má-li chlap silnou a zajímavou osobnost, může být klidně malý, tlustý a plešatý, a stejně najde :-)

Anonymní řekl(a)...

Debilni clanek. Ja se na netu seznamuju uz cele roky a mel jsem narozdil od zakomplexovaneho autora normalni a chytry clovek

Falkon Nightsdale řekl(a)...

Moc pěkně napsáno...
Osobně jsem přesvědčen o tom, že na seznamkách se vyskytuje v podstatě jen odpad a že jediným důvodem, proč na ně lézt je trollení a případně nábor obyvatel "friend zone"...
Naopak jako nejlepší mi přijde hledat mezi přáteli svých přátel - už jenom proto, že jsem v důsledku zkušenosti mírně paranoidní a takhle mi potenciální partnerku už prověří někdo, komu věřím...
Tohle žádný jiný způsob seznamování neposkytuje...
Mno a pak je tu ještě jedna alternativa - virutálně-RL komunity, jako je například SpolecneAktivity.cz - jádro někdejšího Přijď a Potkej, kdy je možnost při akcích v RL potkat spoustu lidí, většinou nezadaných...a třeba i najít...kdo ví...

Anonymní řekl(a)...

čistá pravda, holek co se chce seznámit je na seznamkách mininum, většina si zvyšuje sebevědomí tim jakej je o ně zájem i když v skutečnosti je to naopak nebo se nudí tak chatujou a dávaj chalanům falešnou šanci a seznámení/šuk..spousta jich je i zadanejch

Anonymní řekl(a)...

Badoo funguje celkem dobre - mam tam ucet cca mesic a byl jsem venku uz s peti holkama od tama. z toho se trema jsme si sedli a vyspali se spolu. Ono asi taky zalezi, co jsi zac vis - ja treba vypadam docela dobre, mam vysokou, potom jsou ty holky ochotnejsi s tebou nekam zajit. Pokud jsi nejaky nesebevedomy tlustoch s nachylnosti k alkoholismu, tak se nesmis divit, ze ti nikdo neodpovi ;-)