pátek 4. března 2011

Konspirační teorie 1: WTC

Rozhodl jsem se svým názorem poctít některé z početných, více-či méně povedených, konspiračních teorií. Výběr je převeliký, takže proč nezačít třeba u jedenáctého záři?

Co se skutečně stalo

9. září roku 2001 unesli teroristé čtyři dopravní letadla i s cestujícími, se dvěma to později nakouřili do budov (bývalého) světového obchodního centra v New Yorku, další navedli přímo do Pentagonu a posledního letadla, mířícího na Washington se nakonec zmocnili cestující, než se jim ho podařilo rozflákat o zem. Konspirační teoretici (slovo "teoretik" je důležité) odmítají uvěřit, že k teroristickému útoku nedošlo přesně tak, jak tvrdí oficiální zdroje. Tedy, že je to především totální selhání FBI a CIA.Spiknutí

Zastánci teorií vnímají události jako spiknutí vlády USA proti vlastním občanům. Podle nich existuje celá řada motivů, jako například:
 • způsobení šoku obyvatelstvu, které pak bude snadněji ovladatelné - vzhledem k tomu, že Američané jsou ovladatelní velmi snadno již pomocí televize (a to s extrémní úspěšností), je tento předpoklad značně, až úchylně přehnaný
 • ospravedlnění válek v zámoří, souvisejících s bojem proti terorismu - skutečně si myslíte, že si USA kvůli tomu budou decimovat vlastní obyvatelstvo? Už jste zapomněli, že k zahájení války v Iráku stačilo pouhé podezření, že Saddám vlastní zbraně hromadného ničení?
 • pojistný podvod - rád bych poznal člověka, který si myslí, že nechat zbořit dva mrakodrapy dvěma 474 s cestujícími je komplot, vedoucí k obohacení jednoho maníka na pojistném. Ten, kdo tohle vymyslel, by měl mít svou fotku ve výkladovém slovníku pod pojmem "absolutní imbecil"
 • stržení pozornosti z jiných problémů - a následné vytvoření mnoha a mnoha nových, mnohem závažnějších. To je asi jako kdyby vám zarůstal nehet na palci u nohy a vy jste se rozhodli raději amputovat celou nohu
další, za vlasy přitažené motivy a důvody, podrobněji zde.

Na internetu se vyrojila celá řada "odborníků", kteří mají evidentně rozsáhlé znalosti o výbušninách, řízené demolici budov (které v životě ani neviděli) a důsledcích nárazu letadla do mrakodrapu. Své poznatky většinou získávají z rozmazaných záběrů a od dalších chorých mozků, kteří zpravidla žijí sami a nikdy nebyli dále než 50 km za hranicemi své země.

Někteří lidé si myslí, že útoky naplánovala vláda, aby tak zničila nepříjemné dokumenty, nacházející se jak v budovách WTC, tak v Pentagonu. Tato, zcela od reality odtržená myšlenka, je sama o sobě tak absurdní, že se dá jen těžko uvěřit, že to někdo myslí vážně. Konspirační úchyláci však jdou ještě dál: Existují tvrzení, že do budov nenarazila letadla, ale rakety, vypálené z nějaké tajné (asi podvodní či co) základny. Záběry televizí, mobilů a desítky tisíc očitých svědectví jsou podle nich zfalšované a lidé zmanipulovaní.

Pak je tu ještě velmi rozšířený názor, že budovy byly zdemolovány řízeně. A navíc k tomu byla použita pyrotechnická (vylepšená) směs "Thermit", údajně nalezená v troskách budov. Přesněji řečeno, (údajně) byly nalezeny čtyři vzorky směsi o velikosti 0.1 mm. NULA CELÁ JEDNA DESETINA MILIMETRU!!! Pravděpodobnost náhodného nalezení něčeho takového se ani nedá vyjádřit číslicí! Když uvážíme, že předloni jsme měli auta v České Republice pokrytá pískem ze Sahary, mohlo to být naprosto cokoliv...
Neexistuje nevhodnější látka pro demolici! Pro tyto účely by jí bylo zapotřebí hodně, ale opravdu hondě - asi tak 10 tun - abyste vůbec dokázali smysluplně přeřezat ty obrovské ocelové nosníky (na stovkách míst), které mrakodrapy podpíraly, nemluvě o přípravě a instalaci. Thermit navíc NEVYBUCHUJE, čímž se dostáváme k dalšímu, naprosto imbecilnímu tvrzení, že při pádu budov byly vidět výbuchy.
Představte si, že najednou stlačíte 5000 metrů krychlových vzduchu, což zhruba odpovídá zřícení jednoho patra v budově WTC. Výsledkem bude obrovský tlak vzduchu, který musí někudy uniknout. Tolik k domnělým "výbuchům"
Zajímavé je, že někteří lidé jsou přesvědčeni o řízené demolici i přesto, že nikdy nikdo neviděl podobnou konstrukci při demolici. Věže WTC byly, jak jistě víte, projektovány jako obrovské klece. Jednotlivá patra byla "zavěšena" na vnějších ocelových nosnících kolem obvodu budov. Když tedy letadla narazila do budov, zřítila se horní patra na spodní patra. Obvodová konstrukce budovy jednoduše vydržela i tento masivní sesuv betonu a tak patra prostě padala dolů, uvnitř "klece", jedno na druhé. Není třeba v tom hledat nějaký "zásah zvenčí".

Budovy byly projektovány na možný náraz letadla. Zde se ovšem projevil lidský faktor, když konstruktéři záměrně zfušovali zavěšení jednotlivých pater a ošidili protipožární ochranu nosníků, aby ušetřili. Zajímavé je, že o tom se zas tak moc nepíše. Nebýt tohoto šlendriánu, budovy by náraz letadel s velkou pravděpodobností ustály.

Provedení dle konspirátorů

Zajímavé je, že konspirační teoretici nikde neuvádějí žádné domněnky ohledně provedení údajného komplotu. Představme si tedy, že byste chtěli provést (a ututlat) něco takového:
 1. Najdete a zaplatíte tisíce lidí, kteří budou ochotni podílet se (ať už přímo či nepřímo) na vraždě tisíců dalších nevinných lidí.
 2. Najdete nějakého schopného teroristu (Bin Ládina), kterého pak označíte jako viníka - možná s ním dokonce budete spolupracovat
 3. Přes další desítky, stovky lidí najdete, zkontaktujete a naverbujete Araby, ochotné něco takového provést. Necháte je vycvičit v nějakém tajném středisku, aby uměli pilotovat letadlo. Celou akci zamozřejmě zakamuflujete tak, aby neexistovala žádná spojnice mezi vámi a teroristy.
 4. Několik let budete plánovat celou akci (což bude stát miliardy dolarů, ale to vám nevadí), nějakým způsobem nacpete tuny Thermitu do nosníků budov WTC tak, aby si toho nikdo nevšiml a včas a úspěšně likvidovat všechny, kdo by mohl vynést jakoukoliv informaci. To všechno veřejně a přímo pod nosem NSA, CIA a FBI
 5. Precizně načasujete celou akci, čímž samozřejmě myslím i náraz do Pentagonu a nějaký cíl ve Washingtonu (nejspíš Kapitol)
 6. Pojistíte budovy - zcela nenápadně
 7. Provedete celou akci, zaplatíte další desítky miliard dolarů zainteresovaným lidem (včetně Bin Ládina), aby drželi hubu (v případě Bin Ládina aby to vzal na sebe)
 8. Budete se modlit, aby někdo nenašel nějaký důkaz (kterých by mimochodem musely být tisíce a tisíce...)
Pokud se jenom trošilinku zamyslíte nad tím, jak by vláda musela celou věc naplánovat, dojde vám, že je to prostě píčovina! Nehledě na to, že bychom nyní, deset let po tragédii, měli dávno skutečné důkazy o komplotu.

Pentagon

Zde je to stejné, jako v případě WTC. Choré mozky tvrdí, že vláda poslala na Pentagon raketu (kterou samozřejmě, při jejím stovky mil dlouhém letu, nikdo neviděl). Opět je publikum plné expertů na rozpad letadla při nárazu do budovy. Kdyby se tito lidé podívali třeba jen na toto video, zjistili by, že z letadla po nárazu do budovy v takovéto rychlosti mnoho nezbyde.

Důsledky

Jsem přesvědčen o tom, že události proběhly tak, jak nás média informovala (a jak je tisíce očitých svědků vidělo). Proč je tak těžké uvěřit, že teroristé, neustále provokovaní a zastrašovaní politikou USA, prostě unesli čtyři letadla a provedli útok? Zabezpečení na letištích v té době bylo minimální a FBI a CIA prostě a jednoduše selhaly, zahlcené administrativou a byrokracií. Leda že by o plánu teroristů věděly, ale nic nepodnikly. I toto je však dost přitažené za vlasy. Už jen samotný odhalený plán by vyvolal dostatečně silné reakce.
Nehledě na to, že nikdo nepřinesl skutečně přesvědčivý důkaz, ať už o řízené demolici budovy, nebo o spolupráci s teroristy, případně o záměrné neaktivitě zpravodajských služeb.

Samozřejmě že se to vládě USA hodilo do krámu, ale pokud chtěla zpřísnit bezpečnostní opatření na letištích, více sledovat své lidi a házet bomby na Afghánce, mohla to udělat podstatně jednodušeji, bez gigantického rizika selhání a prozrazení, které by mohlo vyvolat nestabilitu, či dokonce revoluci.

Dále panuje obecné přesvědčení, že 11.9. nějak souvisí s válkou v Iráku. Buď jsou lidé už tak dementní, nebo zcela záměrně ignorují fakta: Američané v oblasti operovali již v roce 1990 (válka v Zálivu) a od roku 1991 oblast kontrolovali a hlídali bezletovou zónu. Záminkou ke vpádu do Iráku byla údajná (nepotvrzená) přítomnost zbraní hromadného ničení. Souvislost s útoky z 11. září to prostě nemělo.

Otázky

a na závěr pár otázek pro opravdu tvrdohlavé a zvláště idiotské konspirátory:
 • proč by vláda USA tak strašně riskovala, když by stačilo nechat teroristy provést svůj plán?
 • pokud do budov (WTC, Pentagon), narazily rakety, co se teda kurva stalo s těmi unesenými letadly a cestujícími? (na tuto otázku nedokáže žádný z konspiračních idiotů odpovědět)
 • jaký prospěch měla vláda USA z mnohamiliardových způsobených škod?


Kde je pravda

Pravda je tam venku... :-) Někteří lidé mají tendenci hledat širší souvislosti i tam, kde vůbec nejsou. Mají omezený pohled na svět a cítí potřebu přítomnosti nějakého plánu, komplotu či konspirace. Tato potřeba je zčásti podporována filmy a některými médii, zčásti dalšími omezenými lidmi. Tito lidé si prostě nedokážou připustit, že ke zmíněným událostem prostě došlo tak, jak tvrdí zpravodajci. Oni si ale vůbec nedokážou představit, že za hranicemi jejich země jsou další země, ve kterých žijí lidé, kteří nepřemýšlí stejně jako oni a mají jiné názory a tendence k dosažení svých cílů. Tyto cíle a myšlenkové pochody jsou pro omezené lidi nepochopitelné. Omezenci tedy raději budou věřit naprostým nesmyslům a blábolům, než aby si o těch okolních zemích, lidech a jejich názorech vyhledali nějaké informace. 

Podle mého názoru se omezenci bojí, že by pak mohli zjistit, jací jsou idioti.

Prosím vás, nebuďte hloupí a nevěřte tvrzením, že mocní lidé tvoří zlovolná spiknutí. Čím nižší inteligence, tím vyšší je důvěra v podobné konspirační teorie. Různí lidé prostě dělají různé akce z naprosto jednoduchých důvodů, jako je například touha po penězích, fanatismus, apod.

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Není co dodat, často se dostávám do debat s konspirátory a některé jejich fantasmagorie jsou opravdu úsměvné, ale to jen do chvíle než si uvědomím, že oni to opravdu myslí vážně a věří tomu.
Oni opradu věří tomu že Vláda USA a její bezpečnostní složky, které nedokázali uklidit jednu sukni M. Lewinské se skvrnou od Clintonova spermatu, dokáže naplánovat takovou akci proti svému obyvatelstvu a přitom zajistit mlčenlivost 20 000 zainteresovaných lidí.
Už vidím sekretářky a účetní ve WTC, jak klidně sedí u svých stolu s klienty a okolo nich choděj lidí od demolic, vrtaj díry do nosných prvků, vkládaj desítky kilogramů náloží a motají desítky kilometrů zápalných kabelů po celé budově.
Každý, kdo se občas dívá na dokumentární filmy ví, že demolici odstřelem předchází několik týdnů až měsíců příprav, odstraňování a zeslabování nosných prvků.

Anonymní řekl(a)...

a ty si presny pripad idiota z opacnej strany :)
nepaci sa mi generalizacia, ale ked je to tvoj slovnik tak ok. si ovca z opacnej strany plotu - ale stale si ZA PLOTOM..
jedna veza?dajme tomu
druha veza?nech
wtc7? hell no

Ignorant řekl(a)...

Tady není žádná opačná strana, proboha! Uvedl jsem naprosto zjevná fakta a logické argumenty. Konspirační teorie jsou založeny na dohadech a bludech. Příprava demolice trvá MĚSÍCE! Skutečně si myslíš, že by si toho nikdo nevšiml? :-)

Připravuju další teorie, které hodlám rozcupovat. Ty by sis možná měl připravit alespoň nějaké argumenty :-)

Anonymní řekl(a)...

fuck ok

Anonymní řekl(a)...

Naprosto super článek! Výstižní a logický. Palec nahoru. Konečně někdo "normální" používající zdravý selský rozum. Lidé, kteří zcela nekriticky věří podobným nesmyslům si ani neuvědomují, jak to může být zhoubné pro jejich duševní zdraví a mysl. Že se celý jejich život může stát jednou velkou konspirací a virtualitou. Člověk, když prostě chce něčemu věřit, tak tomu bude věřit a nic ho nepřesvědčí o opaku, ani tenhle článek. Dobrá rada konspiračním fanatikům: pokud se nechcete stát pacienty doktora Cimického, tak se vzpamatuje a trochu víc používejte to, co Vám sedí na krku!

Anonymní řekl(a)...

https://www.youtube.com/watch?v=_k2Avo3ajZc