čtvrtek 27. února 2020

Propadáme panice - den první

   Češi začínají panikařit. Ještě u nás není jediný (potvrzený) nakažený, a už i jeden můj kamarád před chvílí sdílel příspěvek, že nakoupil zásoby. Další se na to chystá, ale prej až příští týden, protože si o tom nejdřív přečetl ten článek. Zítra jsem chtěl jet na nákup já. Normální nákup, jídlo na pár dnů, ze kterýho budu chvíli vařit. A jsem fakt zvědavej, jak to v tom krámě bude zítra vypadat.

Existuje několik perfektních důvodů, proč začít s panikou:
  • Přibližuje se to! Itálie, teď už i Rumunsko, a kdoví co se děje v Íránu. Už je to na všech kontinentech!
  • Nakupování zásob může být za chvíli fakt docela problém.
  • Všichni panikaří, panikařím taky!

   Největší průser je, že stále nikdo pořádně neví, co se může stát, respektive, co s tím dělat. V jednom článku se dočtete, že virus nepřežije ani pár hodin bez hostitele, v jiném, že je to klidně 9 dní. Zdá se, že zatím ani není jasno v tom, zda se virus šíří těsným kontaktem, nebo jestli stačí podání ruky. Nebo jestli, a jak zmutoval. Pravděpodobnost úmrtí má asi souvislost s imunitou, ale taky to tak nemusí být.   Večer, cestou domů, jsem v rádiu poslouchal velmi zajímavý komentář pana Jiřího Pehe. Podle něj je epidemie způsobena především absencí globálně závazných hygienických pravidel, která by pravděpodobně zabránila samotnému vzniku epidemie. A že právě globální krize je potřeba řešit globální politkou, ne  jen na úrovni národních států.

   Čína řešení situace fakt nepřispěla svým autoritářským tajnůstkařením, kdy se nejdříve snažila epidemii ututlat. Na druhou stranu, právě takový režim třeba zabránil mnohem většímu průšvihu. Dovedete si představit, že by u nás vláda zavřela celé město do karantény?

   Nejvíce ale teď záleží na tom, jak se zachovají vlády. Zavedou plošná, drastická opatření, která způsobí, nebo minimálně urychlí nástup paniky? Nebo se budou snažit reakci omezit na nutné minimum a riskovat propuknutí pandemie? Protože v takovém případě může podle odhadu nemoci podlehnout asi 35 000 lidí. 

   Ať už udělají vlády cokoli, k celosvětové krizi nejspíš dojde stejně. Lavinový efekt paniky vidíme už teď, a většina z nás ho vidí pravděpodobně poprvé. A nikdo s tím nemá žádnou zkušenost. Nikdo si nedokáže představit, že se najednou všechno zastaví a on bude dřepět 14 dní doma v karanténě. A už vůbec si nedokáže představit variantu nejhorší.

   Má smysl teď vyrazit do krámu a koupit všechny konzervy co unesu? Kupovat roušky a léky, který možná pomůžou, ale možná taky vůbec? Nejspíš ne, ale do Itálie bych teď opravdu nejezdil.

   Každopádně, ve čtvrtek zasedá Epidemiologická komise. Nechcete teda s tou panikou počkat ještě jeden den a nechat mě kurva v klidu si nakoupit??!!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sprostá slova povolena, ale s mírou!