pondělí 23. března 2020

Karanténa - týden poté

   Přišly gumičky... teda roušky a respirátory! Hurá! Vládě se podařilo je zajistit v Číně, stejně jako to udělaly ostatní země, jenom s podstatně menším humbukem. Půlka vlády šla přivítat letadlo a poděkovat Číňanům, že nám dodali zboží, které jsme si od nich koupili za tržní cenu. A přivezlo ho letadlo, které nám zajistilo NATO. Výborně. Nicméně chápu, že Andrej nyní potřebuje jakékoli dobré PR, aby aspoň trochu vyžehlil fakt, že se na přípravu na epidemii absolutně vysral, když byl ještě čas.

   Zřejmě to tedy mělo být to velké završení Zemanova trpělivého čínského análního alpinismu. Však to také připomenul v jednom z nejhorších projevů, jaké kdy měl. Kdyby zůstal v kómatu, udělal by lépe. Kdo je zvědavý na prezidenta, který se objeví na obrazovce teprve poté, co se začnou šířit dohady, jestli ještě vůbec žije, a to jenom proto, aby velebil komunistickou stranu, úplně převrátil fakta, urazil, koho mohl, a pak se zase ztratil jako kouř nad popelníkem?
   Je to jako z nějaké hodně nepovedené komedie. Zeman by udělal nejlépe, kdyby do konce svého volebního období raději držel hubu a moc se neukazoval. To nebyl projev státníka, ale poťouchlého zapšklého dědka s vypitým mozkem, kterým také ve skutečnosti je.

A jak se život v České Republice proměnil z pohledu Ignoranta?

Roušky!! Hlavně noste roušky!
   Národ věčně nespokojených kverulantů skutečně začal nosit roušky. A ani není nutné to zvlášť vynucovat. Jasně, že v těsném kontaktu s infekční osobou látková rouška neobstojí, ale svůj účel to splní a šíření viru to dokáže účinně zpomalit. Překvapilo mě, jak věcně a odpovědně jsme se k tomu postavili. Kdo může a chce, šije. Hustý. Sice nejsou látky, gumičky, provázky apod., ale každý doma může vyhrabat staré tričko, stáhnout návod a pomocí jehly a nitě se to dá. Já to zvládnul taky, a netrvalo mi to ani dvě hodiny.

  Německá vláda brblá, že nemůže zavést povinné roušky, když nejsou dostupné. Osobně si myslím, že když jsme si mohli přes pusu omotat šátek nebo šálu my, zvládli by to i Němci. Ale možná by jim pak jistá menšina začala zapalovat auta v ulicích.

   Průser je nedostatek respirátorů pro zdravotníky, ale někteří lidé se respirátorů v jejich prospěch dobrovolně vzdávají, protože zjistili, že pro běžné použití stačí obyčejná rouška. Bravo! Tomu říkám solidarita!

   V případu zabavených roušek v Lovosicích se nakonec ukázalo, že část z nich byl vlastně dar čínského Červeného kříže Itálii. Opravdu by mě zajímalo, jak se dostaly do skladu v Lovosicích. Objevuje se kritika, že stát svévolně zabavil roušky v soukromém vlastnictví. Ano, stát zakročil vůči lidem, kteří za jednu roušku zaplatili 30 haléřů a snažili se ji prodat za 32 Kč, za více než stonásobek!  Rozumím tomu, že člověk chce trochu vydělat, ale jestli tohle není absolutní zmrdství, tak už nevím co. Tohle se přece nedá tolerovat. Zvlášť, když byl stát dokonce ochotný za jednu roušku zaplatit 15 korun.


Vykoupené krámy a seniorské časy
   Chápu, že lidé vykupují a hromadí konzervy, těstoviny, mouku, desinfekci, ale toaletní papír??? Podle toho, jak vždy z regálů zmizí, vypotřebují lidé tak 3 role na den! Je to celosvětový fenomén. Jako kdyby v tom byla nějaká jistota. Trhy se hroutí, peníze ztrácí na hodnotě, ale hlavní je mít doma hromadu hajzlpapíru!

   Čerstvé pečivo je stále dostupné. Běžný chléb dostanete, když máte štěstí, ale  na toustový zapomeňte, ten vykoupí důchodci už kolem 7. hodiny ráno. Pokud máte doma tuny mouky a chcete si z ní upéct třeba chleba (dřív, než se vám do ní pustí brouci), potřebujete k tomu droždí, a to jen tak neseženete.

   Proč proboha vláda vyhradila seniorům čas 7 - 9 hodin ráno? Od deseti do dvanácti to dávalo větší smysl; jednak se důchodci mohli lépe do obchodu dopravit, ale hlavně si ráno mohli nakoupit lidé, kteří chodí do práce. Takhle vláda seniory vlastně nutí cestovat v hromadné dopravě v době největší koncentrace lidí a zvyšuje tak riziko nákazy.
Prý kvůli slevám a akcím. To jako vážně? To TEĎ budeme řešit slevy??? To zboží tam v 10 hodin ráno taky ještě bude proboha!

   Chodím do obchodu tak 1x týdně. Jsem sám, takže nepotřebuji dělat zvlášť velký nákup. Začínám si všímat, že místo těstovin teď zas není čerstvé maso, a omáčka na těstoviny. No jasně, dává to smysl, ale ještě že mám doma kečup, protože ten byl zrovna vyprodaný také. Myslím, že desinfekční prostředky a zmiňovaný toaletní papír už ani nedoplňují.

   Jestli to půjde takhle dál, obchody brzy omezí množství zboží na osobu, což už možná měly udělat dávno.

Domácí mazlíčci
   Psi jsou nyní asi nejšťastnější ze všech, protože mají své paničky a páníčky doma, a stále chodí ven. Představují elegantní omluvu, proč musíte ven na vzduch. Uvažoval jsem, co by se dělo, kdyby skutečně nastal zákaz vycházení. Snažili by se lidé se psy kupčit? Samozřejmě že ano, tak jako ve Španělsku. Proč si nevydělat nějaké peníze tím, že svého pejska nacpete úplně cizímu člověku?


Sedět doma na prdeli
   Ještě stále není vyhlášen úplný zákaz vycházení, a zatím k tomu ani není důvod. Naštěstí ubylo těch, kteří se místo v hospodě setkávali venku a roznášeli virus vesele dál. Těžko ale můžete zabránit tomu, aby šel někdo na procházku, zaběhat si, nebo se projet na kole.

   Je to teprve týden, ale začíná mi to celkem vadit. A to jsem doma sám. Ani si nechci představovat případy, kdy partneři ve společném soužití na tolik kontaktu nejsou zvyklí, nebo je jim to dokonce nepříjemné. Těžko se s tím teď dá něco dělat. A jak zabavíte děti?

Konspirace
   Jedním z vedlejších účinků bytí sama se sebou je fakt, že jakmile se nemáte čím zaměstnat, více přemýšlíte. Bohužel to někdy znamená, že se vaše myšlenky začnou ubírat nečekaným směrem. Občas si někde přečtu názor, že vláda ničí ekonomiku schválně, že je to celé konspirace, virus je umělý, vlády se snaží získat úplnou kontrolu, atd. Určitě je to celé komplot, jak zlikvidovat podnikání a krachující firmy následně zestátnit!

   Pokud si tohle skutečně někdo myslí, měl by si vyndat hlavu z prdele a dát si facku. Vláda určitě nechce nic jiného, než absurdně navýšit schodek státního rozpočtu a snížit příjem daní, co to jen jde.

A co dělá Evropská Unie?
   Evropská unie jako instituce vlastně ani nic dělat nemůže. Jednotlivé země si pandemii řeší po svém, není žádná vyšší rozhodovací moc, není žádný společný evropský postup, pouze chabá gesta ve formě uzavření vnějších hranic a uvolnění peněz na pokrytí ztrát. 
   Již poněkolikáté se ukazuje, že EU má v době rozkvětu krásné myšlenky, ale jakmile přijde krize, jako celek není schopna jakékoli akce. Toto uvědomění teď na všechny doléhá, jako nikdy předtím.

   Na druhou stranu, aby něco takového bylo vůbec možné, musely by se nejdříve členské státy vzdát své vlastní suverenity, a tak daleko jsme se ještě nedostali. Světová pandemie nám nicméně skýtá skvělou příležitost některé postoje a názory přehodnotit.

Ale co dál?
   Je to pořád stejné. Teď to vypadá, že karanténa potrvá do půlky dubna. Hranice ale zůstanou zavřené mnohem déle. Děti možná půjdou do školy v květnu, nebo v červnu. Ta nejistota je na tom všem nejhorší. Může to trvat klidně do konce roku.

   Myslím, že nejvíce spokojení teď můžou být předpovídači globální ekonomické krize. Můžou se navzájem plácat po ramenou a gratulovat si. Konečně jim to vyšlo!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sprostá slova povolena, ale s mírou!