čtvrtek 12. března 2020

Koronavirus: lockdown

   Ve snu by mě nenapadlo, že nastane situace, kdy budou uzavírány školy a  veřejné akce. Itálie je v karanténě komplet, Rakousko italským občanům zakázalo vstup do země a počet virem zasažených lidí stoupá. WHO vyhlásilo globální pandemii. Neuvěřitelný. Intenzita celé záležitosti graduje šíleným tempem. Při čtení zpráv není snadné zachovat zcela chladnou hlavu. Nemůžete to jen tak ignorovat, zprávy se k vám stejně dostanou, a vy potřebujete vědět, co se bude dít dál.

  Ale přemýšleli jste nad důsledky (možných) vládních opatření v širších souvislostech? Tímto je v žádném případě nechci kritizovat, takovou shodu a akceschopnost politiků jsme tu dlouho neviděli. Teď je skutečně potřeba táhnout za jeden provaz. Vláda se snaží zabránit italskému scénáři, to je jasné. Jenomže co když se to nepodaří? Co když...?   Zavřou všechny veřejné podniky a obchodní centra
Prakticky všechny veřejné akce jsou zrušeny, včetně koncertů, divadelních a filmových představení. Pokud se nákaza rozšíří, pravděpodobně dojde i k uzavření restaurací, barů, a velké části obchodů, jako v Itálii. Nemluvě o posilovnách, lázních a taky saunách. V některých českých městech už zavírají bazény a aquaparky. Pro obchod to samozřejmě znamená obrovské ztráty, které se budou velmi těžko nahrazovat. Ne každý může pracovat z domova. A za měsíc jsou Velikonoce.

   Zavřou hranice
Zcela reálná a pravděpodobná možnost. Dostat se do jiného státu bude velmi obtížné, až nemožné, ale na druhou stranu, kdo by kam teď dobrovolně cestoval... Jenže pro mnohé podnikatele a firmy závislé na cestovním ruchu může být měsíční výpadek příjmů prakticky likvidační. Přeprava zboží se značně zkomplikuje, na hranicích se budou tvořit několikadenní kolony a dojde k výpadkům a prodlevám. Pokud se v takové situaci vůbec dá mluvit o nějakém pozitivním aspektu, tak je to omezení nadbytečné dopravy a s tím související úbytek CO2 ve městech.

   Dojde k omezení, nebo zastavení hromadné dopravy
Tento krok bohužel předchozí benefit poněkud neguje. Je jasné, že provoz osobních vozidel ve městech značně zesílí, tedy i emise. Především ve městech. Ba co víc, díky levné ropě zlevní pohonné hmoty! Mít auto je super, ale všude budou stejně kolony jako kráva a nikam se nedostanete. Bude fungovat taxislužba a smluvní přeprava? Těžko říct. Prodeje elektrických koloběžek možná vzrostou...

   Dojde k uzavření měst
Tady nezbývá než doufat, že lidé (dospělí i děti) ve společném soužití domácí karanténu zvládnou. Nic jiného jim totiž nezbude. Ještě že funguje internet. Možná není úplně od věci si začít připravovat pro tuto eventualitu plán. Udělat si seznam, co budete reálně potřebovat a nakoupit rozumné množství zásob. Když vás to uklidní, tak proč ne. Zásobování potravinami a léky bude fungovat dál, nákup objednáte online, ale výběr může být omezený a na doručení si počkáte.
A nechci si ani představovat nařízené roušky pro všechny, to teprve bude psycho.   Co dělat...
Mýt si často ruce (což byste měli dělat stejně), nesahat si na obličej, a ničeho se nedotýkat. Všechno desinfikovat.  Snadněji se řekne než udělá, ale trocha snahy a odpovědnosti nikoho nezabije. Jsme teď na jedné lodi.
Rozjede se kvůli Koronaviru a levné ropě globální ekonomická krize? Zatím to tak nevypadá. Ruší se sportovní akce, ale s letní olympiádou se stále počítá. Trhy zažívají propad, jehož rozsah a trvání nikdo nedokáže předvídat, ale finančníci a investoři kvůli tomu zatím z oken neskáčou. Shora zmiňované vyhlášení globální pandemie je sice průser, ale stále panuje přesvědčení, že všechna opatření nebudou mít dlouhého trvání, epidemie během několika týdnů pomine a všechno se vrátí do normálu. Všichni chceme věřit, že nejpozději do léta se situace uklidní.

Pandemické plány existují a vlády podle nich jednají. Státníci napříč Evropskou Unií se shodují, že je potřeba postupy sjednotit, což je rozhodně pozitivní. Uvidíme, co přinese čtvrteční jednání vlády.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sprostá slova povolena, ale s mírou!