sobota 28. března 2020

Proč je situace mnohem horší, než se zdá

   Na život v karanténě, tedy věčně s rouškou, desinfekcí a podivným sociálním distancem, jsme si už jakž-takž zvykli. Původně jsem chtěl psát článek o tom, proč si nemyslím, že opatření jsou přehnaná a že jsme svědky upevňování státní moci. Jenomže v uplynulých dnech jsem s hrůzou zjistil, že v tom druhém případě jsem se hluboce mýlil. 

Opatření
   Abyste rozuměli, přijatá opatření proti šíření COVID-19 za přehnaná nepovažuji, spíše naopak. WHO nevyhlásila světovou pandemii pro nic za nic. Co by se stalo, kdybychom všichni zaujali šílený - a naštěstí již překonaný - britský postoj, a žádná opatření nepřijali? V případě nekontrolovaného šíření by totiž došlo ke kompletnímu promoření světové populace zhruba za 60 dní. Mortalita COVID-19 se v takovém případě odhaduje na 2%, což by znamenalo kolem 150 milionu mrtvých. To je víc, než obětí obou světových válek dohromady. Proč tolik? Jednoduše proto, že v určitém bodě pandemie by se zhroutily systémy zdravotní péče a stalo by se přesně to, co v Itálii, kde doktoři musí rozhodovat, koho nechají zemřít. Lůžka v nemocnici ale potřebují také ostatní lidé, nejen pacienti nakažení novým Koronavirem. Byla by to naprostá katastrofa.

   Díky přijatým opatřením (roušky, desinfekce, zavřené podniky, zavřené hranice) se vlády snaží zploštit pandemickou křivku. Jinými slovy, v čase rozložit množství lidí, vyžadujících akutní hospitalizaci tak, aby pro ně byla zajištěna dostatečná péče. V překladu to znamená, že se nakazíme prakticky všichni, ale v delším časovém horizontu a naše zdravotnictví to zvládne. To vypadá jako plán a plány uklidňují.

   Teď ale přijde ta děsivá část: nepřipadá vám poněkud zvláštní, že všechny ty projekce pandemických křivek postrádají na spodní straně časový údaj? Je to proto, že to zplošťování nebude trvat týdny ale měsíce, po které budou stále platná určitá omezení. Dokud nebude lék, nebo vakcína, nedá se ani dělat nic moc jiného. Raději si zvykněte, že ten hadr budete mít na ksichtě minimálně do léta, nebo do konce roku. A nikam se nedostanete. Možná, že v rámci republiky časem ano, ale zahraniční dovolená bude nějaký čas tabu.

   Dobrá zpráva je, že brzy budou k dispozici testy na protilátky. Pokud se ukáže, že vyléčení pacienti mají dost protilátek a jsou imunní, budou se moci pomalu navracet do "normálního" života. Z tohoto důvodu je tedy lepší nakazit se dříve, než později. Ale vy o tom po dobu pěti dnů nemusíte vůbec vědět, a to je problém, který chce vláda řešit.


Upevňování státní moci.
   Vláda už nyní trasuje vaše platební karty a mobily. Zvykáme si na to, že čím dál více zasahuje do našich práv. Může se stát, že vám jednoho dne zavolá skryté číslo a upozorní vás, že jste byli v těsném kontaktu s nakaženým. Jistě, dočasně se to dá pochopit, protože je tady větší hrozba, ale myslíte si, že se vláda této nové moci vzdá, jakmile epidemie pomine? Ani náhodou, vyhlášení nouzového stavu je pro ty sráče dar z nebes! Konečně můžou přijímat zákony ve zrychleném řízení tak, jak potřebují, a žádný vlezlý investigativní novinář se jim v tom nebude šťourat!

  Vláda za naprostého nezájmu médií schválila novelu o vojenském zpravodajství. Je to nebezpečná věc, která jí umožní bez povolení soudu odposlouchávat kohokoli a kdykoli. A jak je možné, že si toho nikdo nevšiml? O to už se postaral zmrd Babiš osobně vpravdě totalitní metodou - prostě všechny nepohodlné novináře z jednání vlády vyštípal pod záminkou (ne)šíření viru.

   Novelu se vláda neúspěšně snažila protlačit již předtím, ale vždycky jim na to nějaký hajzl novinář přišel a zvedl se obrovský odpor veřejnosti. Zdá se, že politici si moc dobře uvědomují, že čeští novináři jsou zahlceni přívalem informací ze všech stran, a tak se jim to konečně podařilo. Pokud novela projde Sněmovnou a podepíše ji Prezident (což ten poťouchlej dědek jistě rád udělá), znamená to de-facto CENZURU INTERNETU! Ministerstvo obrany se zaklíná tím, že mu to umožní zabránit hackerským útokům třeba na nemocnice, ale to je bullshit, k tomu novelu nepotřebuje. Policie po schválení bude sledovat nepohodlné názory, označí je za šíření dezinformace nebo poplašné zprávy a názor smaže, nebo vás taky třeba zavřou. Jsem zvědavý, jak dlouho mi v takovém případě vydrží tyto stránky a jak dlouho bude trvat, než ve vězení přijdu o věneček.

   Co to tedy všechno znamená? Že nám vládne banda zmrdů, kteří se naoko zahalují do solidarity, ale ve skutečnosti současného stavu zneužívají k prosazení svých vlastních zájmů. A snaží se urvat z kořisti (našich práv a svobod) co nejvíc to jde, než na to někdo přijde. A pak už bude pozdě.


   Život se změnil. Čím dříve to přijmete, tím menší to bude překvapení. Komunikovat, pracovat a nakupovat se dá online. V současnosti nemáme jinou možnost, ale pokud tento stav bude trvat, některé zvyklosti zůstanou. Hodně lidí teď chodí do přírody a do parků, kde to vypadá ještě normálně (až na roušky a fízly) a stále si myslí, že epidemie za dva týdny pomine a oni budou moci roušky sundat a s kamarády radostně vyrazit do obchodního centra na kafe a nákupy. Asi budou dost rozčarovaní.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sprostá slova povolena, ale s mírou!