pondělí 13. dubna 2020

Vláda nemá žádný plán!

   Nejdřív vláda všechno zavřela. Ano, bylo to nutné, protože jinak by se virus nekontrolovatelně šířil. V prvních dnech bylo potřeba zajistit ochranné prostředky a nějakou infrastrukturu s tím spojenou. Podle estébákova chaotického vyjadřování ale vůbec neměl tušení, co vlastně dělá. Do poslední chvíle se snažil nepustit z ruky moc a zoufale hledal skulinky, jak tohoto stavu zneužít ve svůj prospěch, ale to je na samostatný článek.
   Ukázalo se, že vláda prostě žádný plán neměla. Rozhodnutí přicházela reaktivně - např. otevření galanterií, aby si lidé mohli povinné roušky aspoň ušít. V prvních týdnech se vláda ani neobtěžovala oslovit ČESKÉ firmy, které by rády pomohly s výrobou ochranných prostředků. Buďto nikoho z ministrů nenapadlo, že by to měli udělat, což je velký amatérismus, anebo to neudělali schválně, a to znamená, že evidentně nejednali v zájmu České republiky. Jediné, na čem se vláda vždycky shodla, bylo prodloužení nouzového stavu. Protože to jí umožňuje omezovat práva občanů a dělat si, co se jí zlíbí.

   Téměř po měsíci pandemie plán stále chybí. Ukázalo se, že když zavřete restaurace, posilovny, bazény, kadeřnictví apod., tak hodně lidí přijde o výdělek. Kdo by to byl řekl! Podpora firmám (a především Agrofertu) přišla prakticky hned, ale podnikatelé byli zapomenuti. Píča Schillerová ze začátku zmateně koktala něco o tom, jak ani nemůže pozdržet nástup třetí vlny EET. Naštěstí jí někdo vysvětlil, že zavádět buzerační terminály v době, kdy 90% živnostníků z této skupiny sedí doma a čelí krachu, by nebyl ten správný populistický krok. A to byl možná ten moment, kdy si ta kráva všimla, že tady vůbec nějací podnikatelé a živnostníci jsou. A že vyrábí 40% HDP. Takže se nejdříve narychlo rozhodlo, že nemusí půl roku platit minimální odvody na socku a zdrávku. To je sice hezké, ale nic moc to neřeší, vzhledem k tomu, že v příštím roce se odvody značně navýší.

   Po značných peripetiích Schillerová přišla s tím, že podnikatelé a živnostníci dostanou 25 tisíc. Jednorázově. Podmínky ale byly zpočátku nastaveny dosti přísně a Ministerstvo financí narazilo na svoji brutální neschopnost posoudit, komu výplata bonusu vlastně náleží. Po další vlně kritiky vláda nakonec rozhodla, že podporu dostane prakticky každý, kdo o to požádá. Stačí čestné prohlášení. Ovšem s výjimkou malých s.r.o. s jedním zaměstnancem, ti dostanou hovno. Co tam sedí za kretény, proboha?
   Jisté je, že o bonus budou žádat i ti, kdo jej vlastně ani nepotřebují. Na druhou stranu, když na vás vláda celou dobu kouká jako na zloděje a hází vašemu podnikání klacky pod nohy, rádi využijete možnosti si trochu přilepšit. 

   Dalo by se zde argumentovat tím, že změny jsou náhlé a vláda přeci nemůže být připravena na všechno. V takovém případě bych doporučoval si přečíst, jak se s tím vypořádali v zahraničí. Chaotický postup naší vlády je dán tím, že je z velké části tvořena populisty, jejichž jediný zájem je udržet si moc. Krásně to ilustruje návrh prodloužení stavu nouze do poloviny května. Proboha proč??? To opravdu nejsou schopni během čtrnácti dnů přijít s jakýmkoli konstruktivním návrhem, co se bude dít od konce dubna dál? Těžko se vám dělají rozhodnutí, když nevíte, jestli za měsíc budete moci otevřít krám, nebo se raději přihlásit na pracák.

  Absence plánu má ale další následky. Před Velikonocemi došlo k jakémusi uvolnění. Náhle přestala platit povinnost nosit roušky při sportování, a vláda otevřela hobby markety. Tento krok je v ostrém kontrastu s tím, že farmářské trhy a malé obchody zůstaly zavřené. Hamáček si možná uvědomil, že udělal chybu, ale bylo už pozdě - do hobby marketů se okamžitě nahrnuly davy lidí, kteří životně nutně potřebovali materiál pro svoje kutilské projekty. Do parků se nahrnuli sportovci bez roušek a vypadalo to, jako by všichni přestali používat selský rozum. Uvolněná atmosféra nastala i v supermarketech, kam se nyní vydávají lidé ve dvou či ve třech, a někteří se jdou jen tak podívat, nebo si koupit plechovku Coca-Coly. Bohužel, pár dní po svátcích můžeme očekávat  velký nárůst nakažených. A také zraněných domácích kutilů. Budou se i potom otevírat další obchody a provozovny? A kdy teda bude líp? 


Pokud je to možné, užijte si Velikonoce, myjte si ruce a hlavně používejte selský rozum!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sprostá slova povolena, ale s mírou!