pondělí 16. listopadu 2020

Dost bylo politiky, vybíráme mobil!

    Měl jsem rozepsaný článek o prezidentských volbách v USA. Pak jsem zase chtěl rozebírat neschopnost české vlády. Ale už na to nemám sílu a článků na podobná témata vznikají denně desítky. A neobsahují sprostá slova. Lidé ale stejně čtou jenom ty, které jim potvrdí jejich přesvědčení a nebudou akceptovat nic jiného. Síla přesvědčení je absolutní. Je to důvod, proč část populace věří, že země je placatá.

    Já se ale raději začal zabývat tématem, které je aktuální pro mě. Potřebuji nový telefon, a nespokojím se s ničím jiným, než nejlepším poměrem cena/výkon. To jsem ale netušil, jak hluboko tahle králičí nora vede...


Nový mobil. Požadavky: 
  • Co největší displej, ale aby se ještě vešel do kapsy
  • Co nejvyšší kapacita baterie
  • Co nejlepší fotoaparát a video
  • Nejlepší poměr cena/výkon
    Vypadá to jednoduše, že? Opak je ale pravdou - výběr nového telefonu je noční můra, hledání kompromisů a nekonečné srovnávání recenzí a parametrů! Co když bude blbě fotit? Co když mi nebude vyhovovat a přijdu na to až po 14ti dnech? Co když nevydrží baterie? Bude displej čitelný na slunci? Je 460 nitů hodně, nebo málo? A co to, sakra, vlastně znamená? Ježiši, raději bych domlouval mír mezi Palestinou a Izraelem! Obdivuju lidi, co prostě jen tak přijdou do krámu nebo do e-shopu, něco za pět minut vyberou podle barvy a jsou spokojení. Bože, copak nechápou, že si možná vybrali špatně? A budu já vůbec někdy spokojený?

    Mobilní průmysl chrlí nové a nové modely skoro každý týden. Už se mi párkrát stalo, že jsem mobil vybíral tak dlouho, že mezitím vyšly tři nové modely, které také vyhovovaly mým požadavkům. A tak jsem z nich nakonec vybral. Naposledy, asi před dvěma lety, jsem takhle vybral Honor Play. Je sice fajn, funguje a má výkon, ale nedá se s tím fotit. Jasně, je to mobil, tak co bys chtěl, debile, že ano... Jenomže prakticky všichni mí známí mají levnější mobil, který fotí lépe. I za horšího světla. A nahrává lepší video. Prostě jsem vybral přístroj, který má nejhorší foťák. Dost mě to sere, protože si občas chci udělat hezkou fotku, a s tímhle to jde jenom, když je sluníčko a modrá obloha. O selfie kamerce ani nemluvím - tragédie. Tohle už se nemůže stát.


Jak vybrat telefon?

Na českém internetu bohužel neexistuje spolehlivý vyhledávač telefonů podle parametrů. Proto používám server GSM Arena, což je podle mého názoru nejlepší web pro podobné mobilní úchyláky. Najdete zde detailní srovnání všech myslitelných přístrojů, testy baterií, foťáků, grafických jader, atd. Informace zde jsou, na rozdíl od českých serverů, přesné.
Pro naše účely je ideální nástroj Phone finder. Zde je možné si vybrat z obrovského množství parametrů, které u nového přístroje vyloženě chcete, nebo které naopak oželíte. A filtr vám pak vyhodí telefony, na které byste jinak nenarazili.


Značka a operační systém

    Výrobce telefonu je mi v podstatě buřt. Teda kromě iPhone, ten prostě nechci. Jinak ale netrpím utkvělou představou, že Číňani touží po mém otisku prstu, aby ho mohli zneužít. Mně záleží na parametrech. Klidně si pořídím Motorolu, když dokáže vyrobit telefon, který mi bude sedět. V každém případě musí mít telefon alespoň Android 10, abych měl vůbec nárok na nějaké aktualizace.


Rok výroby

    Tady nemá smysl zadávat cokoli jiného, než 2020. Loňské modely, které by pro mě byly přijatelné, už se dají koupit leda v růžové barvě, anebo z druhé ruky. Navíc, mobily stárnou víc, než cokoli jiného. Technologie, na které jste před rokem narazili leda u vlajkových lodí, najdete dnes v telefonech střední třídy.


Displej

    Displej je nejdůležitější, když už na něj budu čumět celej den, že ano. Zde jsem však narazil na první kámen úrazu. V telefonech se vyskytují dva typy displejů - IPS a OLED. IPS je zastoupený u většiny mobilů, monitorů, a notebooků. Moderní IPS displeje jsou ok, ačkoli každý druhý hnidopich vám řekne, že "Ta černá je málo černá, a ty pozorovací úhly! Já se chci dívat na mobil z úhlu 175 stupňů, 160 mi nestačí, bléééé!"

    Je pravda, že OLED displeje, v telefonech označené jako (super)Amoled, vypadají o maličko lépe. Černá je fakt černá, a na displej se fakt můžete dívat prakticky z boku. Taky máte čtečku otisků prstů pod displejem a funkci "always on", která vám může zobrazovat informace na zamčené obrazovce. Navíc tolik nežere baterku. Problém je, že Amoled má jenom pár telefonů z mého výběru, a buď jsou příliš drahé, anebo zase nemají jiné funkce. 

    Telefony také dostávají do displejů rychlejší obnovovací frekvence. Většina z nás má ve svých telefonech 60hz (a je nám to jedno), ale nové modely, převážně z vyšších tříd, dostávají 90, 120 nebo také 144hz. Pohyb v menu je plynulejší a nejvíce je to vidět na hrách. Někteří lidé tvrdí, že potom, co si vyzkoušeli vyšší obnovovací frekvenci, už nemůžou zpátky na 60hz. Chudáci.

    Displej ohnutý do boků nebrat! Na obrázku to možná vypadá cool, ale je to strašně nepraktické - ať to držíte jakkoli, displeje se stále dotýkáte a telefon pořád dělá něco, co nechcete. A na nějaký kryt můžete rovnou zapomenout.


Přední kamera

    V roce 2020 můžeme v displejích telefonů vidět větší či menší díry, nebo je přední kamerka vysouvací. Pouze jeden jediný výrobce stále trvá na naprosto odporném, tlustém výřezu, který z jinak hezkého přístroje dělá něco, co patří hluboko do minulosti, někam do roku 2017, kdy byly výřezy v displeji ještě populární (respektive nebyla lepší technologie). Ano, mluvím o iPhone 12. Já naštěstí vybírám jakýkoli jiný telefon, takže ve hře je "průstřel", nebo vysouvací kamerka. Preferuji díru, vysouvací kamerka mi připadá jako zbytečná mechanická věc navíc, a telefon kvůli ní ztrácí nárok na ochranu proti vodě a prachu.
Velikost displeje

    Co největší, přece! Pryč jsou doby, kdy mi 5" displej přišel příšerně veliký. Teď mám 6,3" a už je tam nějak málo místa. 6,67" je asi nejčastější rozměr. Sice je to už trošku pádlo, ale je to o zvyku. Je prostě lepší mít více místa, a do kapsy se telefon pořád ještě vejde :-) Kdo chce menší displej, možnosti tady jsou, i když stále méně, to je pravda. Vždycky si ale můžete si koupit malý iPhone 12 mini s 5,4" displejem a hnusným výřezem, 128GB paměti a směšnou 2227 mAh baterií, která vám třeba vydrží i přes oběd. Za 23 500 Kč, což je více než dvojnásobek ceny telefonu se stejnými funkcemi. Jen do toho!


Baterie

    Telefony dnes disponují alespoň 4000 mAh baterií, která by měla bez větších problémů vydržet alespoň jeden den. Rozhodnutí některých výrobců, dát do jinak výborného přístroje slabou baterku, naštěstí patří do minulosti (nutno říct, že i Apple se v tomto zlepšil, když ho moc nepoužíváte, baterka do večera vydrží). Můj spodní limit je 5000 mAh, větší výdrž stojí za trochu hmotnosti navíc. Rychlonabíječky už jsou také běžné, takže nabíjení trvá až neuvěřitelně krádtkou dobu. Naštěstí už není potřeba hlídat, jestli má telefon konektor USB-C, to je také standard téměř u všech telefonů. Tedy opět kromě jednoho výrobce se zastaralým lightning konektorem, který se za 8 let nezměnil, a je nutné s sebou pořád tahat nabíjecí kabel.


Fotoaparát

    Může se to zdát zvláštní, ale pro mě je fotoaparát naprosto klíčová vlastnost mého budoucího telefonu. Dva a půl roku trpím se špatnou kamerou v mobilu, takže chci konečně něco, s čím budu moct nejen fotit, ale také natáčet video. Dlouhé roky byly dobré snímače doménou super-drahých vlajkových lodí. Telefony pod 20 tisíc disponovaly low-endovými kamerami, které nedokázaly vyprodukovat kvalitní fotku ani po rituálním obětování kohouta bohu Exu.

    To se však změnilo s příchodem levných čínských telefonů. Ty začaly do přístrojů s cenovkou okolo 10 tisíc montovat fotoaparáty, které se vlajkovým lodím dokázaly nejen vyrovnat, ale často je i překonat. I Samsung už nyní musí své levnější přístroje osazovat kvalitnějším vybavením, pokud chce uspět. A nutno říct, že se mu to docela daří. Já jsem si nastavil spodní limit na 64 megapixelový snímač. V praxi to znamená, že software naskládá pixely do sebe v poměru 1:4, takže z toho vylezou ostré 16 Mpix fotky. 

    Samozřejmě platí, že čím více nastavení možností focení a natáčení, tím lépe. Některé telefony vám umožní leda tak nahodit pár filtrů, a uměle fotku přisvětlit. A to mi fakt nestačí.


Paměť a procesor

    Minimálně 4GB RAM a 128GB paměti, což ale splňuje prakticky jakýkoli přístroj v této třídě. Nedokázal jsem zaplnit ani těch současných 64GB, takže to stačí.

    V procesorech se nevyznám, takže tady nemám preference. Ale po shlédnutí několika recenzí, zaměřených na výkony telefonů, jsem si jistý, že pár spuštěných aplikací najednou zvládne asi jakýkoli telefon, a rozdíl v prodlevě 20 milisekund stejně ani nedokáže lidské oko zachytit.


Ostatní parametry

    "Ty další věci", kterými telefon oplývá, už nejsou tak důležité, i když roli stále hrají. Určitě už nechci čtečku otisku prstů na zádech. Ideální umístění je na boku. Dříve jsem bazíroval na barevné notifikační diodě, dnes už je mi to fakt jedno. Pak jsou tady věci, jako haptická odezva (ne všechny telefony vibrují při doteku stejně, některé to prostě moc nezvládají a odezva není moc příjemná), ale to je věc, kterou nikdy nikdo neřeší.

    Pak jsou tady další vychytávky, které mají přímo vliv na funkčnost telefonu. Prostředí telefonu už dnes naštěstí nabízí prakticky všechny dostupné funkce - uspořádání ikon na displeji, nebo v "šuplíku", možnost nastavit ovládání gesty, nastavení pořadí ovládacích tlačítek, přiřazení funkcí pomocí akcelerometru, skrytá plocha, funkce dostupné na zamknuté obrazovce, inteligentní vyhledávání kontaktů, notifikační lišta, která může být dokonce rozdělena, podle toho, odkud ji stáhnete... 

    Ještě tak před čtyřmi lety byste určité funkce našli jen u určitých modelů, což činilo z výběru mobilu extrémně frustrující záležitost. Pokud jste si totiž na nějakou funkci zvykli, chtěli jste ji mít i u dalšího telefonu, jenomže model, který funkci obsahoval, stál jinak za hovno.


Cena

    Podle mého názoru dnes už nemá význam za mobil dávat více, než 10 000 Kč. Za dva roky ho stejně vyměním a díky obrovské konkurenci se v téhle cenové relaci vyskytují dostatečně našlapané kusy, které už nevypadají jako hnusné bakelitové hračky pro děti.


Výběr

    Jsem náročný? Možná. Ale chci si pořídit věc, se kterou budu trávit obrovské množství času, ať už voláním, psaním zpráv, na sítích, na internetu, focením, natáčením, atd. Určitě stojí za to, věnovat tomu trochu pozornosti. Ale vy už určitě hoříte zvědavostí, co jsem to teda vlastně vybral za telefon. Inu, výběr to nebyl jednoduchý, ale je dobré, když víte, co od telefonu chcete. Když vezmu telefony, které jsou dostupné v ČR, tak výše uvedeným požadavkům odpovídají 4 (čtyři) modely:

 
Samsung Galaxy M51 - okolo 10 000 Kč.
skvělý telefon, má Amoled displej, hromady funkcí fotoaparátu, 7000 mAh baterii! Samsung se opravdu snaží, i prostředí telefonu už nejsou omalovánky plné balastu. Jasný kandidát!

Xiaomi Redmi Note 9 Pro - 7 tisíc? Jako fakt?
další našlapaný přístroj a další kandidát. Klasický Xiaomi s prostředím MIUI, které je velmi intuitivní a odladěné.

Motorola Moto G9 plus - 6,81" za pět a půl litru? Wow
Motorola se v posledních letech vyšvihla z outsidera na těžkou konkurenci ostatním výrobcům. Kdo není hnidopich, jako já, a nechce telefony z Číny, za tyhle peníze je to jasná volba!

Xiaomi Poco X3 NFC - prý nejlepší mobil v této třídě, za 7 tisíc.
ten název je prostě divný, a z počátku jsem byl k telefonu skeptický. Ale displej má 120hz obnovovací frekvenci a jsou tu stereo repráky! Je prý plný reklam, což je daň za nízkou cenu, ale ty se dají snadno povypínat.


Lámání chleba

    A teď, babo, raď! Jak si mám z toho vybrat? Všechny telefony byly představeny za posledního půl roku. Psal jsem už výše, že hlavní kritérium je tentokrát fotoaparát. A už to slyším: "Ty vole, nezbláznil ses? Ty chceš dobrej fotomobil za desítku?? Cha cha, debile!"

    Jak ale zjistíte, jestli ty fotky (a video) stojí za to? Přece v recenzích. Naštěstí je Youtube plné lidí, kteří zmiňované telefony testovali na hranu možností, a najdete i spoustu přímých srovnání. Prokousal jsem se hodinami recenzí a tunou srovnávacích videí kvality fotek a videa, a pořád jsem si nebyl jistý. Ne vždycky dopadala ta srovnání jednoznačně. Ale zjistil jsem, že Samsung dělá příšerný video. A tím byl, navzdory jinak skvělým parametrům, vyřazen. Xiaomi Redmi Note 9 Pro zase nemá moc dobré fotky, a stabilizaci videa už pro jistotu vůbec. Motorola se mi fakt líbila, než jsem zjistil, že displej není nic moc a telefon je až příliš těžký. Zato Poco X3 byl hned po svém uvedení v září vychvalován do nebes. A pak jsem uviděl tohle video, natočené na tomto telefonu. A to rozhodlo.


Vítěz: Xiaomi Poco X3 ??

    Za 7 tisíc Kč má tenhle telefon v podstatě všechno, co jsem chtěl. Rozhodně se jedná o nejlepší poměr cena/výkon v této třídě. Za cenu do 10 tisíc už lepší fotomobil neseženu... Anebo ano? V říjnu byl totiž představen Xiaomi Mi10t Lite. Stojí 9 tisíc Kč a vypadá to, že je o maličko lepší, než Poco X3, ačkoli má o něco menší baterku. Vidíte, a to je přesně to, co se děje pořád! Jak si mám vybrat telefon, když stále přicházejí nové a nové, které by možná mohly být o něco lepší? Stojí to za ty dva tisíce navrch?

    Poco X3 má plastová záda, což mi ale fakt nevadí, stejně tam plácnu kryt. Mi10t Lite má sice záda skleněná, ale zase plastový rám, oproti hliníkovému rámu X3. Proboha proč? V čem tedy tkví ten cenový rozdíl? Vypadá to, že Mi10t Lite postrádá stabilizaci videa při natáčení 4k... Nedej bože, aby do té doby představili další takový telefon! Kdybych nebyl mobilní úchyl a uměl se rychle rozhodovat, býval bych koupil Poco X3 v akci za 5490 korun v Datartu, těsně po jeho představení, a byl by klid, ale na to už je pozdě.

    
    Pokud jste dočetli až sem, doufám, že vám byl článek inspirací. Plyne z toho ponaučení, že člověk by neměl zkoumat každý detail každé plastové krabičky, nebo se z toho zblázní. A mně nezbývá, než doufat, že mnou vybraný telefon bude opravdu dobrý. Zatím jsem stále nakloněn Poco X3, ale raději ještě počkám na Vánoce :-)


Měl jsem se těmi recenzemi možná živit...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sprostá slova povolena, ale s mírou!