pátek 9. dubna 2021

Jak jsem začal točit videa - 2. část - Editace

    První video natočeno, hurá! No jo, ale co teď s tím? Chtělo by to trochu upravit, než to pošlu na Youtube. Naštěstí existuje množství editačních programů. Já jsem nakonec vybral Davinci Resolve, protože je k dispozici zdarma a dokonce s českým videotutoriálem. Další možností je Adobe Premiere. Pochopil jsem, že je to něco jako Android versus iOS - ti, co používají to, nebo ono, považují ostatní za idioty. A já přitom chtěl sestříhat jedno video, proboha!

    Program jsem nainstaloval, otevřel, a... zůstal koukat jako husa do flašky. Čekal jsem, že to bude složité, ale ta extrémní komplikovanost mě napoprvé šokovala. Bez návodu nemáte žádnou šanci. Už jenom správná konfigurace, aby vám to každých 5 minut nepadalo, stojí za to. Tady se trošku projevuje, že je software zdarma. Velkou úlohu ale také hraje vaše PC sestava - kompatibilitu nikdy nezaručíte na 100%, takže si s tím ze začátku docela užijete.

    Máte-li slabší PC, můžete na nějakou editaci rovnou zapomenout. Davinci Resolve (ale i Adobe Premiere) vyžaduje výkon a dobrou grafickou kartu. Mám stařičkou Nvidii GTX 660, a je to jen tak tak, zachraňuje mě výkonný procesor a 12GB RAM. Bohužel, v dnešní době, kdy se grafické karty proměnily na tiskárny na peníze, je opravdu velký problém upgradovat, a tak se zatím musím vzdát 3D efektů a animovaných titulků, a spokojit se s obyčejným textem. Editovat se dá i na notebooku, ale to je vyloženě pro masochisty - 24" monitor mi už připadá malý, sotva se mi na něj vejdou všechny šoupátka a funkce (a že jich je!).

    Kvalitně natočené video a hodně materiálu je základ. Už při editaci prvního videa jsem si uvědomil důležitost klapky :-) Díky časovým kódům totiž přesně víte, kde se nachází ty povedené záběry, což vám ušetří velkou spoustu času. Video si nicméně můžete upravit doslova podle svých představ. Davinci Resolve je hodně komplexní, což ale znamená, že je také příšerně neintuitivní. Nic není tam, kde byste to hledali. Na internetu jsou naštěstí tuny návodů a postupů. Systém pokus-omyl tady prostě nefunguje - jednou se mi podařilo nevratně zničit mnohahodinový projekt, protože jsem měl pocit, že nastavit vyvážení barev a stínů přece zvládnu sám.

    Ze začátku jsem vůbec netušil, jak správně dělat přechody mezi záběry, takže jsem všude nacpal prolínačky, které už asi 20 let nikdo nepoužívá. První video zkrátka bylo naprosto příšerné. Nebylo tam nic vidět, zvuk nestál za nic, a obsah by dokázal člověka unudit k smrti. Ale byl to začátek, bylo to něco kreativního, co jsem vytvořil a dotáhl do konce. Od té doby jsem se hodně posunul. Čím víc toho umím, tím víc zjišťuji, kolik toho neumím :-)

    Chcete-li se stát youtuberem a zároveň nevypadat jako idiot, editační software se stane vaším nepostradatelným pomocníkem. K vytváření kvalitního obsahu toho samozřejmě potřebujete víc, ale o tom zase v dalším díle.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sprostá slova povolena, ale s mírou!