úterý 18. května 2021

Jak jsem začal točit videa - 3. část - Vybavení, aneb filmmaking on a budget

    Když se řekne natáčení, každý si zpravidla vybaví standardní kameru, rozestavěná světla, neuvěřitelnou změť kabelů a zvukaře se sluchátky na uších, před kterým neutajíte ani ten nejtišší pšouk. Doba však pokročila a místo klasické kamery se používá digitální zrcadlovka a ve většině případů nepotřebujete ani toho zvukaře.

        Já nemám ani tu zrcadlovku. Používám mobil. Někteří z vás se možná právě teď otřásli hnusem a tuto stránku si navždy zablokovali, ale vy ostatní vězte, že i mobilem se dají dělat videa. Říká se, že dobrý kameraman může točit i na bramboru, ale není to tak docela pravda. Se špatným telefonem prostě dobré video neuděláte. Za cenu kolem 7-10 tisíc je však možné pořídit přístroj, který má ty správné funkce a je více než schopný natočit kvalitní materiál. Dobrý mobil má tedy prioritu, ale záhy zjistíte, že toho potřebujete mnohem víc:

Mobil
        pro "mobilního režiséra" je důležité, aby telefon umožňoval natáčení alespoň ve 4k a 30fps. Čočka musí mít funkci wide lens, bez toho se do natáčení vůbec nepouštějte. Velmi důležitá je také možnost manuálního nastavení a hlavně uzamčení ohniska a expozice, telefony v průběhu natáčení rády zběsile přeostřují a mění světelnost.


Stativ
        Naprosto nezbytná součást výroby videí, ale také poměrně drahá. Pokud si nejste jistí, zda je natáčení/focení tím, co chcete opravdu dělat, můžete pořídit velmi levné stativy na Aliexpresu a třeba tím zároveň uděláte dobrý skutek a umožníte nějakému čínskému dítěti vydělat si svůj dolar za týden, aby neumřelo hlady. Avšak levný stativ je levný stativ. Na mobil to víceméně stačí, ale když ty lekhé tyčky vytáhnete na 150cm a výš, budou se trošku kývat. Na domácí použití v pohodě, venku asi jenom při bezvětří.
    
       Ke stativu budete potřebovat i nějaké držáčky mobilu, takže je rovnou objednejte také. A foto-šroub s kloubem, těch objednejte rovnou víc, budou se hodit. Vůbec časem budete zjišťovat, že stále něco nemáte. Různé další komponenty prostě na svůj kamerový rig nepověsíte bez množství přechodníků, plošinek a udělátek, u kterých si ani nebudete jistí, co s nimi.


Zvuk
       Telefon mikrofon má, nicméně jakmile se vaše ústa ocitnou ve vzdálenosti větší než 50 centimetrů od něj, nebude vám rozumět zhola nic, zvláště venku. Je proto potřeba si vypomoct externím mikrofonem.
    
        Mikrofony jsou pro mě stále poněkud záhadou, o tom, co nevím o zvuku, by se dala napsat celá kniha, ale jedno už jsem zjistil - levný mikrofon z Číny je naprosto k ničemu. Já zatím pro natáčení používám klopový, značky Rode. Je to investice, která se vyplatí, kvalitní zvuk dokáže zachránit i jinak příšerné video.

    Na voiceovery nebo natáčení rozhovorů (pokud bych něco takového náhodou chtěl dělat) mám studiový kondenzátorový mikrofon do USB, co ho přiděláte ke stolu. Co to znamená, nemám tušení. Hlas v tom zní ale dobře.


Světlo
    Přisvětlení videa asi ze začátku nebudete příliš řešit, ale později se stane obsedantní nutností. Žádná žárovka nebude dost jasná a bezpočet záběrů bude pokaženo děsivými stíny, které vám spolehlivě vymodelují druhou, nebo dokonce i třetí bradu. LED panel velikosti mobilního telefonu se hodí tak na natáčení zblízka, ale na skutečné osvětlení potřebujete minimálně jeden soft-box. To je taková věc na stativu, co vypadá jako obdélníkový deštník a line se z toho měkké světlo. Zde opět pomůže Čína, jinak se nedoplatíte.

    Při prvním sestavování soft-boxu budete sice sprostě nadávat, ale pak už to půjde snadno a sami uvidíte, že to stojí za to. Nevýhodou je, že změť kabelů na podlaze tímto povážlivě narůstá a když pak o jeden zakopnete, pečlivě nasvícená scéna je rázem v prdeli. Jsou to obrovský krámy, co všude překáží, takže je potřeba je pokaždé rozložit. Nevím, nevím, kolik toho čínské plasty vydrží. Rozhodně ale doporučuji LED, nemusíte shánět nesehnatelné, extra-speciální žárovky a hlavně můžete volit teplotu světla.

Gimbal
    Pro nezasvěcené - jedná se o tříosý stabilizátor a ano, prodává se i pro mobily. Tady je potřeba říct, že pokud vlastníte iPhone, jste rozhodně ve výhodě, protože prakticky VŠECHNY aplikace pro gimbaly jsou optimalizovány pro iPhone.

    Pokud ale rádi močíte proti větru, tak s Androidem se to dá používat také, ale nebudete moci využívat některé funkce. V cenách kolem 3000 korun vlastně existuje pouze jeden JEDINÝ gimbal, který je Android-friendly, a to Aochuan Smart XR. A samozřejmě se dá objednat pouze a jedině v Číně. Na druhou stranu, zvládne i můj 215 gramů těžký telefon a má vyměnitelnou baterii, což je bomba.

    Díky Gimbalu ale vaše natáčení dostane zcela jiný rozměr - chcete-li dělat kvalitní videa, neobejdete se bez něj.


Hlavní je nepropadnout nákupnímu šílenství a nepořídit si vybavení za desítky tisíc, abyste pak zjistili, že vás to nebaví. Blbě se to prodává.


V dalším článku si povíme něco o samotném procesu natáčení.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sprostá slova povolena, ale s mírou!